Ярослава Шадрунова, 12 г.
Украйна, Мариупол
На 24 февруари е моят рожден ден и ще го запомня за цял живот. Очаквах го с нетърпение, планувах да го отпразнувам с приятелите си. Това беше една, както ми се струваше, съвсем обикновена сутрин. Аз предвкусвах... мама ме събуди и ме поздрави с рождения ми ден.
В кухнята вече ме очакваха подаръците. Представях си как целият клас ще ме поздравява, а после с приятелките ми ще идем да се разхождаме, ще се веселим и всичко ще бъде направо отлично. Но прекрасното ми настроение се изпари, когато мама влезе в кухнята тъжна и каза: „Днес няма да ходиш на училише“. Аз не разбирах нищо и попитах: „Защо?“ и в отговор чух: „Войната започна“.
В този момент изпитах буря от най-различни емоции: тъга, страх, безпокойство. Настроението ми изчезна, очите ми се изпълниха със сълзи. Дори не можех да си представя, че такова нещо може да се случи.
Скоро мама излезе, а аз останах вкъщи и разбирах, че такъв празник, какъвто аз си представях, няма да има. Наоколо имаше само суетня.
В този ден мама все пак купи торта. Докато духах свещите, си намислих най-силното желание, което имах в тоя момент...
Следващите дни се запасявахме с храна, с лекарства. Магазините все още работеха и не бяха разрушени.
Тогава за първи път чух взривове и сирените. Бяха много далече, но с всеки изминал ден ставаха все по-силни. Беше много страшно. Окачихме одеала на прозорците и седяхме на слабата светлина на нощната лампа – заради светлинната маскировка. Не ми се вярваше, че всичко това се случва в действителност и затова се плашех още повече.
На първи март изключиха тока и парното, когато настъпваше нощта, чувствах угнетяваща тревога. Наоколо цареше непрогледна тъма и нищо друго.
Скоро изключиха водата, газта и телефонната връзка. Ние живеехме в центъра, взривовете ставаха все по-близки, в апартамента стените и пода трепереха. Всеки ден ходехме до театъра, откъдето обещаваха евакуация, но все я отменяха. Постепенно престанах да обръщам внимание на звуците на снарядите, които прелитаха насам-натам над главите ни. Нощите бяха неспокойни – обстрел, взривове, блясъци.
Един от кошмарните за мене дни стана 9 март. Той започна, както обикновено. Аз рисувах, седнала на пода между фотьойлите. Изведнъж се раздаде необикновено силен грохот. Аз скочих и хукнах към банята. За миг зърнах котарака Пухчо, който с огромни очи тичаше да се скрие под дивана. Това беше единственото място, където той се чувстваше в безопасност. Мама дотича след мене в банята. Беше много страшно, цялата треперех и бях на ръба да се разплача. И когато си помислих, че може вече да излезем, се раздаде втори взрив, всичко се случи за броени секунди и така внезапно, че не успях нищо да разбера. Не може да се опише с думи колко беше силно. Чух звук на счупено стъкло. Ушите ми заглъхнаха и едва след няколко секунди разбарх какво е станало. Надникнах иззад вратата и видях разбити стъкла, разхвърляни вещи. Разтревожих се за мама, беше тъмно и не се виждаше нищо. За щастие мама ми отговори, след това ние някак измъкнахме Пухчо, събрахме си нещата и решихме да идем в друг квартал, защото у нас нямаше къде да се скрием.
Мама имаше ключове от едно художествено ателие и се насочихме натам. На улицата нямаше жива душа, небето беше сиво от дим. До този ден не бях обръщала внимание на отделните звуци, а сега подскачах от всеки изстрел. Ателието се намераше на 15 минути пеша и стигнахме бързо.
Нощта отново беше неспокойна. Сега изглеждаше, че машината, която издаваше този ужасен звук, е съвсем наблизо. Постепенно все пак заспах, трепвайки от всеки изстрел. Събудихме се от ужасен студ, навън валеше сняг. Май времето също беше полудяло. Не само аз се страхувах – Пухчо цяла нощ мяукаше и се опитваше да избяга от клетката си и да се скрие. Той също се страхуваше.
На сутринта беше тихо и отидохме до апартамента, решихме поне някак да запушим разбитите прозорците, да вземем подукти и топли дрехи. Вървяхме през дворовете... Беше много студено и мразовито. Успяхме криво-ляво да запушим прозорците с одеала и бързо тръгнахме наобратно, стъмваше се и беше опасно да се ходи по улиците. Тогава дори не си представях, че виждам родния си дом и двора с детската площадка за последен път.
Прекарахме в ателието около 2 седмици. Спяхме в коридора по- далече от прозорците. През деня се стараех да се разсейвам с рисуване, с четене на книги, които намерих там. Но скоро изстрелите се приближиха, летяха самолети. Веднъж взривната вълна изби прозорците, стените почнаха да се рушат и ние се преместихме в мазето.То беше в същия двор и беше на някакъв офис.
Там имаше много хора, но за нас се намери място.
Дните преминаваха еднакво: храна, приготвена на огън, остатъци от свещи, които се претопяваха и се отливаха наново. Лягахме да спим рано под звуците на работещо радио. Вече бях свикнала, но ежедневно се надявах, че една прекрасна сутрин всичко ще свърши. Дните минаваха, надеждата се топеше.
В мазето беше тихо, стените не се тресяха така. Но скоро си тръгнахме оттам, защото взривовете от снарядите ставаха все по-близки, имаше удари по съседните дворове, пред блока. На първи април си събрахме нещата и като дочакахме затишие, тръгнахме натам, където, според слуховете, били приключили военните действия. Храната, която ни оставаше, раздадохме на съседите си по мазе. Там, където отивахме, уж раздавали продукти. В началото на пътя ни имаше улици, където край огньове се суетяха хора. Но скоро сякаш се озовах в град-призрак. Разрушени, изгорели блокове, остатъци от военна техника дрънчаха на вятъра, издавайки неприятно и едновременно ужасяващо скърцане, и нито една жива душа наоколо. На пътя попадахме на снаряди, които прдпазливо заобикаляхме, носеха се звуци на изстрели и взривове. Беше много страшно.
Прелитаха самолети, в далечината се движеше техника, надявахме се на по-добро. След два часа стигнахме до квартала, към който се бяхме насочили, и той беше много пострадал...
Мама не искаше да остава в разушения град, след една седмица заминахме, това беше дълго и опасно пътуване. Минавахме през райони, които бяха под обстрел, край пътя имаше изгорели коли. Живяхме в различни градове на Украйна, но звукът на сирените не ни даваше спокойствие и нашето семейство замина за България.
Измина една година, но изглежда цяла вечност. След пристигането дълго не можех да престана да подскачам от всеки рязък звук и да се страхувам от самолетите, като си спомнях полетите им над моя град.
Приятелите ми се разпръснаха из различни места по света и сега мечтата ми е да настъпи мир и отово да можем да се срещаме, както преди. Мама казва, че бързо съм пораснала, сигурно е права. Тази година ми показа, че трябва да ценим и пазим близките си хора. Да прекарваме с тях повече време, защото никой не знае какво може да стане утре. Да ценим всеки ден, независимо какъв е той. Пожеланията за лека нощ не са просто думи, те струват скъпо.
Шадрунова Ярослава,12 лет
Украина,Мариуполь
24 февраля мой день рождения и он запомнится мне на всю жизнь. Я очень сильно его ждала, планировала отметить с друзьями. Это было как мне казалось, обычное утро. Я была в предвкушении…мама разбудила меня, поздравив с днем рождения.
На кухне меня уже ждали подарки. Я представляла, как меня будет поздравлять весь класс, а потом мы с подругами пойдем гулять, будем веселиться и все будет просто отлично. Но мое прекрасное настроение улетучилось, когда мама грустная зашла на кухню и сказала: «Сегодня в школу не идешь», ничего не понимая я спросила: «Почему?» в ответ услышала «Война началась…».
В этот момент я испытала бурю разных эмоций: грусть, страх, беспокойство. Мое настроение как рукой сняло на глаза навернулись слезы. Я даже представить не могла, что такое может произойти.
Вскоре мама ушла, а я осталась дома, понимая, что такого праздника как я представляла уже не будет. Вокруг была лишь суета.
В тот день мама все-таки купила торт. Задувая свечи, я загадала самое сильное желание, которое было на тот момент...
Следующие дни мы запасались едой, лекарствами. Магазины еще работали и были целые.
Тогда впервые я услышала взрывы и сирену. Они были очень далеко, но с каждым днем становились громче. Было очень страшно. Мы повесили на окна одеяла и сидели при тусклом свете ночника-для светомаскировки. Не верилось, что все происходит по-настоящему и это пугало еще больше.
1 марта отключили свет и отопление, когда наступала ночь я чувствовала гнетущую тревогу. Вокруг была кромешная тьма, да и только.
Вскоре отключили воду, связь и газ. Мы жили центре взрывы стали все ближе, в квартире тряслись стены и пол. Ежедневно мы ходили к театру откуда обещали эвакуацию, но ее все отменяли. Постепенно я перестала обращать внимание на звуки снарядов, пролетающих туда-сюда над головой. Ночами было не спокойно -прилеты, взрывы, вспышки.
Одним из кошмарных дней для меня стал 9 марта. Начался он как обычно. Я рисовала, сидя на полу между креслами. Вдруг раздался необычайно громкий грохот.
Я вскочила и побежала в ванную. На миг заметила моего кота Пушка, который с огромными глазами бежал под диван. Это было его единственное место, где он чувствовал себя в безопасности. Мама прибежала следом за мной. Было очень страшно я вся дрожала и чуть ли не плакала. Но когда подумала, что можно выходить, раздался повторный взрыв, все произошло в считанные секунды и так резко что я не успела ничего понять. Не описать словами на сколько это громко.
Я расслышала звук бьющегося стекла. Уши заложило и только через пару секунд я поняла, что произошло. Посмотрев из-за двери в глаза бросились осколки стекла, разбросанные вещи. Я заволновалась за маму было темно и ничего не видно. К счастью мама откликнулась, после этого мы кое как достав Пушка и взяв вещи решили уйти в другой район т. к. у нас в доме прятаться было негде.
У мамы были ключи от художественной мастерской, туда мы и направились. На улице было ни души, небо серое от дыма.
До этого дня я не обращала внимания на отдаленные звуки, теперь же вздрагивала от каждого выстрела.
Мастерская находилась в 15 минутах ходьбы и добрались мы быстро.
Ночью снова было не спокойно. Теперь казалось, что машина из, которой шел этот ужасный звук, была совсем рядом. Постепенно я все же уснула, вздрагивая при каждом выстреле. Проснулась от жуткого холода, на улице шел снег. Казалось погода тоже сошла с ума. Боялась не только я, всю ночь Пушок мяукал пытаясь выбраться из переноски и спрятаться, ему тоже было страшно.
Утром было тихо и мы пошли в квартиру, решили хоть как-то заделать окна, взять продукты и теплые вещи.
Шли через дворы... Было очень холодно и морозно.
Кое как забили окна одеялами и быстро пошли обратно, темнело и было опасно находиться на улице.
Тогда я даже не представляла, что вижу свой родной дом, двор с детской площадкой в последний раз.
Мы прожили в мастерской около 2х недель. Спали в коридоре подальше от окон. Днями я старалась отвлечься рисуя, читая книги, которые нашла там.
Но выстрелы приближались, летали самолеты.
Однажды взрывной волной выбило окна, начали рушится стены, стало очень холодно и мы перешли в подвал. Он был в том же дворе и принадлежал какому-то офису.
Людей там было много, но нам нашлось место.
Дни проходили одинаково: еда на костре, свет от свечей огарки которых переплавляли и отливали заново. Спать ложились рано под звуки еще работающего радио. Я уже свыклась, но ежедневно надеялась, что одним прекрасным утром все закончится. Дни шли, надежда таяла.
В подвале было тихо, не так трусило стены. Вскоре мы ушли и оттуда т. к. прилеты снарядов становились ближе были попадания в соседние дворы, перед домом. 1 апреля взяв вещи и дождавшись затишья, мы пошли туда, где по слухам закончились боевые действия. Еду которая оставалась раздали соседям по подвалу. Там куда мы шли вроде раздавали продукты.
Вначале пути были улицы, где суетились у костров люди.
Но вскоре я будто попала в город призрак. Разрушенные, сгоревшие дома, остатки военной техники, постукивали на ветру издавая неприятный, одновременно жутки скрип и ни одной живой души вокруг. На дороге попадались снаряды, которые мы с опаской обходили, доносились звуки выстрелов, взрывы. Было очень жутко.
Пролетали самолеты, вдалеке ездила техника, мы надеялись на лучшее.
Через 2 часа мы дошли в район куда направлялись, ему тоже хорошо досталось...
Оставаться в разрушенном городе мама не хотела, спустя неделю мы уехали, это был долгий и небезопасный путь. Выезжали по районам, которые обстреливались на обочинах были сгоревшие машины. Жили в разных городах Украины, но звуки сирены не давали покоя, и наша семья переехала в Болгарию.
Прошел год, но кажется, целая вечность. По приезду я долго не могла перестать вздрагивать от каждого резкого звука и боялась самолетов помня их полеты над моим городом.
Подруги разъехались кто–куда и теперь моя мечта что бы настал мир и мы могли снова встретиться как раньше.
Мама говорит, что я быстро повзрослела, наверное, она права. Этот год показал мне, что нужно ценить и беречь близких людей. Больше времени проводить с ними, ведь никто не знает, что может быть завтра. Ценить каждый день- не важно какой он. Пожелания спокойной ночи- это не просто слова, они дорого стоят.